Aktualności

Co nowego w naszym centrum

piątek, 6 maja, 2016

Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego przypada w dniu 5 maja każdego roku.

Centrum Badawczo Rozwojowe MEDINET  aktywnie wspiera dążenia lekarzy do poprawy diagnostyki i leczenia nadciśnienia płucnego w Polsce.

Informujemy, że pomyślnie zakończyły się prace i badania nad innowacyjnym zestawem diagnostycznym PNEUMONOX® do oceny odwracalności nadciśnienia płucnego.

PNEUMONOX® łączy dwie funkcje - jest wysokiej klasy spirometrem diagnostycznym, umożliwiającym wykonanie oceny czynności układu oddechowego oraz  pneumodozymetrem do sterowanego oddychaniem podawania ściśle określonej dawki tlenku azotu [NO] w czasie wdechu. Podanie ściśle określonej dawki tlenku azotu umożliwia ustalenie stopnia odwracalności nadciśnienia płucnego.

Zaletą urządzenia jest racjonalne wykorzystanie tlenku azotu [NO] w wyniku ograniczenia czasu podawania do fazy wdechu. Zastosowana metoda praktycznie powoduje brak emisji tlenku azotu do otoczenia, co w znacznym stopniu ogranicza  narażenie osób wykonujących badania na tlenek azotu [NO] oraz bardzo toksyczny dla człowieka dwutlenek azotu [NO2].

Nadciśnienie płucne pierwotne jest rozpoznawane i leczone w Polsce w przeszło 20 doskonale wyposażonych i zatrudniających doświadczonych lekarzy ośrodkach kardiologicznych wyspecjalizowanych w rozpoznawaniu i leczeniu tej choroby.

Nadciśnienie płucne wtórne jest spowodowane niedotleniem w wyniku upośledzenia funkcji płuc. Najczęstszą z przyczyn nadciśnienia płucnego wtórnego jest przewlekła obturacyjna choroba płuc [POChP] której przyczyną jest palenie tytoniu lub narażenie na dym tytoniowy.

 xxx

Drukuj stronę Drukuj stronę
WRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ